آشنایی با خودرو گذر موقت- قسمت اول

بسیاری شاید مسئله خودرو گذر موقت را بشناسند اما اطلاعات کافی درباره آن ندانسته و تنها می دانند یک خودرو گذر موقت از برخورداری پلاک ملی محروم بوده و باید با هزینه هنگفت چنین پلاکی بدست آورد.

در این میان باید یک خودرو گذر موقت را با یک خودرو منطقه آزاد متفاوت دانست. اگرچه هر دو مدل اتومبیل محدودیتی دارند اما این بدان معنا نیست که نوع آنها یکسان است. به شکلی که خودروی دارای پلاک منطقه ازاد فقط می تواند در محدوده منطقه آزاد تردد کند و خودروی گذر موقت مانند یک خودروی دارای پلاک ایران در تمام جاده های ایران تردد کند.

در مناطق آزاد هر خودرویی قابل تردد است اما تنها با داشتن پلاک قابل تمدید می توان به عبور و مرور در سطح شهر پرداخت. این موضوع شامل پلاک گذر موقت نیز می شود اما مدت زمان پلاک این نوع خودرو تنها ۶ ماه بوده و افراد در این مدت می توانند به گشت و گذار در کشور بپردازند.

هنگامی که یک خودرو وارد کشور می شود تنها برای مدت ۳ ماه می تواند عبور و مرور داشته باشد در غیر این صورت از حرکت آن جلوگیری می شود. بسیاری از افرادی که چنین اتومبیل هایی را به کشور وارد می کنند یعنی همان واردکنندگان، این نوع خودروها محدودیت حرکتی ندارند اما پلیس راهنمایی و رانندگی براساس قانون تصویب شده معتقد به عدم حرکت چنین اتومبیل هایی است.

بنابراین یک خودرو گذر موقت قادر نیست محدوده بیشتری را حرکت نماید و برای دریافت پلاک نیز باید مبلغی پرداخت شود که برحسب قیمت مدل اتومبیل تعیین می شود. پلیس می گوید البته این خودروهای وارداتی محدودیت هایی برای استفاده دارند، به طوری که به هیچ عنوان قابل واگذاری به غیر نیستند. از این رو کمتر افرادی تمایل پیدا کرده تا چنین خودروهایی را با رقم مشخصی خریداری کنند.

با این حساب فردی که از خودرو گذر موقت برخوردار است محدودیت های فراوانی دارد.

Your comments